Живеем и работим в необичайни условия – в тези на извънредно положение. Кризата с COVID-19 постави на изпитание всеки един от нас и обществото като цяло. Наложи се да променим начина си на живот, на общуване, на работа. Промени плановете ни, постави ни нови задачи и предизвикателства, накара ни да бъдем по-креативни и иновативни в начинанията си.
Водени от желанието да отличим и наградим учителите, които успяха бързо и ефективно, в трудни времена, да покажат предимствата и мястото на дистанционното обучение, организираме конкурс „Дигитални новатори в образованието“.
Целта на конкурса е да отличи и насърчи използването на добри практики в дистанционното обучение на учениците от 1-ви до 12-ти клас; да открои учителите – дигитални новатори и всички участници в процеса; да популяризира дистанционното обучение и насърчи неговото използване като неизменна част от образованието.
Участници в конкурса могат да бъдат всички учители, обучаващи ученици от 1-ви до 12-ти клас по всички учебни дисциплини, включени в учебните програми на МОН. Всеки учител може да бъде номиниран или да се самономинира, в една или повече категории.
Регистрацията ще започне веднага след обявяване края на извънредното положение. На този етап правим анонс на конкурса, за да може в периода до старта му учителите да могат да подготвят материалите, с които ще кандидатстват. Очаквайте анонс с подробностите за начина на кандидатстване.
В подкрепа към кандидатурите:
Ще се приемат линкове към мнения, референции, коментари от ученици и родители във Facebook, LinkedIn, учебни платформи, получени по имeйл, резултати от тестове, видео материали, линкове към материали и видеоматериали.
Конкурсът ще определи носителите на 4 отличия в следните категории:
1. Иновативен подход за преподаване
· Интерактивност при преподаването, включване на ученици и техни решения в помощ на преподаването;
· Използване на специални средства – видео клипове, др. решения в помощ на дистанционното обучение;
· Игри, викторини и други форми със състезателен елемент.
2. Най-добре посрещната учебна програма от ученици и родители
· Баланс между преподаване, домашни, проекти и почивки;
· Метод за оценяване и отличаване /най-добър проект, решение на задача/;
· Обратна връзка от родители и ученици и коригиращи действия;
· Степен за усвояване на материала /сравнение на резултати от тестове с предишни години/;
· Консултации и индивидуална работа с ученици.
3. Технологични иновации
· Приложение на ИКТ в цялостния обучителен процес – тестове, домашни, визуализация и примери;
· Допълнителни технологични иновации;
· Принос за приобщаване към дигиталните технологии на семействата на учениците.
4. Мултиплициране на иновативните учебни решения
· Многократно използване от други учители и/или училища;
· Подготовка на учебни материали, покриващи и допълващи учебната програма;
· Методически материали, подготвени за споделяне с други учители.
В отделните категории ще бъдат връчени парични награди, осигурени от ТехноЛогика ЕАД, Дейта плюс ООД, CENTIO #Cybersecurity, ВиЕмУеър България ЕООД и различни материални награди – настолен компютър Dell Vostro Desktop 3668 i5-7400, 4GB, 1TB SATA, Intel graphics, DVDRW, Ubuntu, 3Y NBD с монитор Dell 22 Monitor – P2219H – 4.6cm (21.5″) и принтер HP LaserJet Pro M102a А4 от Контракс АД; продукт за защита на персонални компютри ESET Internet Security, за по-сигурна безопасна работа online, списък с препоръки за безопасна работа от вкъщи и онлайн обучение на тема „Основни познания и практически насоки в сферата на киберсигурността“, осигурени от CENTIO #Cybersecurity, безплатни ваучери за посещение на курс по избор в ERP Academy, от ERP.bg, 3D принтер Da Vinci и графичен таблет WACOM от Вали Компютърс ООД.
Планира се наградите да бъдат връчени на официална церемония в ТехноМеджикЛенд. Датата ще бъде уточнена допълнително.
Спонсори на конкурса:
ТехноЛогика ЕАД, Контракс АД, Дейта плюс ООД, CENTIO #Cybersecurity, ERP.bg, ВиЕмУеър България ЕООД , Вали Компютърс ООД